Pécsi terepgyakorlat,

 

 (avagy Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Karán tett látogatásunk élménybeszámolója)

Október utolsó dekádjában látogattuk meg az intézményt, ahol a kar dékánja köszöntötte az egybegyűlteket. Érzelmi és szakmai szempontból is nagy hatással volt rám az ott látottak és tapasztaltak.

A pécsi egyetem hazánkban a legrégibb almamáter az 1367-es alapításával. Igazi fellendülést a szunyókáló intézménynek a Trianon után a pozsonyi egyetem átmenetesével és a pécsi egyetem egybeolvadásával történt. Az egyetem épületei egy arborétumban helyezkedik el, mely adekvát a természettudományi kar szempontjából.






Az arborétum területén két jelentős kísérlet folyik. Az egyik európai uniós projekt, mely a csapadék víz köré összpontosul. Ennek a projektnek zászlóshajója a pécsi egyetem, melyhez tizenhárom európai társintézmény társul. A másik fontos terület a meteorológiai állomás, ahol az összes mérhető meteorológiai elemet regisztrálják és az értékes adatokat a mind az egyetem, mind az Országos Meteorológiai Intézet feldolgozza. A Mecsek déli nyúlványán elterülő arborétum csodálatos növényei és fái természetes környezetet nyújt a növényföldrajzi oktatáshoz!

Az épület falai között újabb csodára bukkantunk, ahol egy talajtani terepasztalt mutattak meg vendéglátóink, ahol a víz munkáját demonstrálták. Ugyan kicsiben, de teljességgel nyomon követhető a folyók munkavégző képessége (a kanyarulatok kialakulása, a szigetek keletkezése és a hordalékkúpok kialakulása is). Ezt a terepasztalt rendszeresen látogatják általános iskolások és tanáraik is. A gyerekeknek nagy élményt nyújt, hogy testközelből tapasztalhatják meg a természet erőit, hiszen bemászhatnak a terepasztalba. Kérdésünkre elmondták, hogy gyerek még nem esett ki a terepasztalból ellentétben kisérő tanárukkal ellentétben!


A kora délutáni órákban szakmai tapasztalatokkal gazdagodva búcsút vettünk az egyetemtől és vendéglátóinktól majd haza indultunk a Fővárosba.

 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Gellért táró

Naszály